Ana Sayfa
Şekersiz Şeker

Şeker hastalığıyla ilk tanışmamız, yani mecburi tanışmamız 1988 yılında gerçekleşti.

İlk zamanlar şeker hastalığı beni hem korkuttu, hem de çok üzmüştü. Aslında korkulmayacak bir hastalık olduğunun az çok bilincindeydim ama insan yine de elinde olmadan üzülebiliyor.

Daha sonraları şeker hastalığını ilaçla tedaviye başladım, elimden geldiğince gereken diyeti uygulamaya çalıştım ve çalışıyorum. Eğer diyeti uygulamazsam şeker hastalığıyla aram hemen bozuluyor. O yüzden çok dikkatli olmaya çalışıyorum.

Şeker hastalığını hapla tedavi etmeye çalışıyordum fakat sonraları şekerim düzenli gitmemeye başladı. Daha sonra doktor kontrolünde insüline başladım. Şimdi her gün insülin oluyorum. İnsülini ilk zamanlar sabah akşam uygularken, bu şekilde iyi gitmediğini öğrenerek günde 4 kez uygulamaya başladım ve bu şekilde devam ediyorum. Bu aralar şekerle aram iyi.

Aslında şeker hastalığıyla yaşarken şunu öğrendim; şeker hastalığı insanın daha sağlıklı olmasını sağlayabiliyor. Fakat bunu için diyetine çok fazla dikkat etmek gerekiyor.

Tahsilim olmadığı için, şeker hastalığıyla ilgili duygularımı kızıma yazdırdığımı itiraf etmeliyim.

Bir şeker hastası olarak duygu ve görüşlerim bunlardır. Şeker hastası olanlara son olarak şunu söylemek istiyorum; şeker hastalığıyla ne kadar iyi geçinir, onun sözünü dinler ve bunları uygularsanız, şekerli gıdalar yememeyi öğrenirseniz, şeker hastalığı da size o kadar “şeker” gibi davranır.

Sevgi ve saygılarımla
Akçagül Erbil
Yaş:44

GENÇ DİABETİKLER KULÜBÜ