Ana Sayfa

Diyabet hastalarına haftada tek iğne müjdesi
Kanadalı bilimadamları milyonlarca kişiyi etkileyen tip 2 diyabetin tedavisi konusunda önemli bir gelişme kaydetti. Yeni geliştirilen ilaç sayesinde şeker hastaları, haftada 14 insülin iğnesi yerine sadece bir kez iğne vurularak yaşamını sürdürebilecek...

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tip 2 diyabetin kesin tedavisi bulunabilmiş değil. Hastaların büyük bölümünün şekerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için haftada 14 kez insülin iğnesi vurulması gerekebiliyor.

Ancak Kanadalı uzmanların insülin ilaçları üzerinde yaptıkları bir araştırma haftada 14 olan dozu sadece 1’e düşürerek de hastalığın kontrol altına alınabileceğini gösterdi.

Uzmanlar, ilacın aslında piyasada varolduğunu ancak dozunun ve etkisinin artırıldığını belirtiyor. İlaç, vücudun doğal insülin mekanizmasının görevini üstleniyor ve insülin salgısını düzenliyor.

Üstelik uzmanlar, hastaların yüzde 75’inde olumlu sonuç veren haftada tek dozluk tedavinin yan etkilerinin de daha az olduğunu belirtiyor.

İlacın önce Kanada’da ve en erken 2009’da gerekli onayları alabileceği ve ardından üretimine geçilebileceği düşünülüyor. Avrupa’ya ulaşması ve gerekli onayları almasının ise 6-7 yılı bulması bekleniyor.


GENÇ DİABETİKLER KULÜBÜ