Ana Sayfa
Şeker Hastaları Hırsızdır

ŞEKER HASTALARI HIRSIZDIR.....
Daha önce yazmış olduğum diyabete merhaba yazısından birazda olsa tanmışsınızdır beni.33 yıllık diyabet yaşantımda okadar anlatılacak hikayeler varki buda onlardan biri umarım sıkılmadan okursunuz..
7-8 yaşlarındaydım.Annem bana çok güzel cepleri olan bir pijama takımı dikmişti.
Bir gün ince dilimlenmiş bir dilim ekmeği cebime koyarak odama gidip gizlice yiyecektim.. ve annem yakaladı..O zamanlar gözüm sürekli yemeklerdeydi.Aklım fikrim sadece yemek yemekte doymayan bir halim vardı. Oysa sık sık yiyordum.Annem yemeğimi ve ara öğünlerimi saatinde verirdi..

Yine başka bir gün.Ortaokul dönemlerindeyim annem arkadaşına oturmaya gitti banada bir not bırakmıştı.Okuldan geldiğinde sende Ayşe Teyzene gel.Tabi bende bunu fırsat bilerek hemen kendime birşeyler hazırlayarak yemek yemiştim.Sonrada ayşe teyzeye gittiğimde orada pasta börek gibi birşeyler yeniyordu.annem bana birşey yedinmi diye sordu..Bende korkumdan hayır dedim.Ve tekrar yedim.Tabi sonra eve gelince annem anladı.

Bir keresinde de Almanya dan 10 lu diyabetik çikolata paketi gelmişti.O zamanlarda Orta okul 2 . sınıfa gidiyordum .Çikolatalar ilk geldiği akşam bir paketi ailece bölüşüp yedik sonra annem çikolataları sakladı bende ne yapıp yapıp onları bulmayı başardım.Hergün okula giderken çikolatalardan bazen 3 kare bazen 2 sırasını bazende yarım paketini alıp yiye yiye okuluma gidiyordum. Gün geldi çikolatalar bitti tabi.Annemde bittiklerini öğrendi ve bana okadar kızdı ki.O zamanki çocuk aklı işte.

Yine başka bir anı.. Orta okul 2. sınıftaydım.Teyzemde kalıyordum.Şekerim çok yükseldi ve Cerrahpaşa tıp fakültesine getirdiler beni.Annemde yanımda kalıyordu.Öğlen yemeğinde sebze, pilav, ekmek ve yoğurt geldi. Bende pilavı ve sebzeyi yedim, ekmekle yoğurdu bıraktım. Dr. Gassan Mustafa geldi nasıl olduğumu sordu. Anneme dönerek ''şeker hastaları hırsızdır bak ekmekle yoğurdu çalmış'' dedi. Annemde çalmadığımı, ara öğün olarak ayırdığımı söyledi. Doktorun 'hırsız' sözü beni çok üzmüştü. Tabiİ aradan yıllar geçtikçe bu sözün ne anlama geldiğini anladım.Şimdi çantamda bolca çikolata şeker vs. kıvır zıvırlar taşıyorum, çocuklara verebilmek için ama hiçmi hiç çalmıyorum.....

NADİRE AKDEMİR

GENÇ DİABETİKLER KULÜBÜ